Вітаємо Вас на нашому блозі! Тут Ви можете ознайомитися з навчально-методичними матеріалами дисципліни та дізнатися новини з життя студентів спеціальності "Фармація". Викладачі технології ліків: Бабій О.В., Мельник Л.Д.
 

5 м/с бак. Підсумковий модульний контроль з навчальної дисципліни "Клінічна фармакологія з тосикологією"

👀 Банк тестів до ПМК з клінічної фармакології з токсикологією

Перелік теоретичних питань

1. Дайте визначення клінічної фармакології та вкажіть її місце серед інших біологічних та медичних наук. Поняття про ліки та отруту. 

2. Суть клінічної фармакокінетики, фармакодинаміки і фармакогенетики. Взаємодія лікувальних засобів (фармацевтична, фармакокінетична, фармакодинамічна і фізіологічна). Поняття про несумісність лікарських засобів. 

3. Побічна дія ліків (специфічна, токсична, алергійні реакції, порушення імунобіологічних властивостей організму, ідіосинкразія, медикаментозна залежність, синдром «відміни». 

4. Правила зберігання сильнодіючих, отруйних та наркотичних лікарських засобів. 

5. Снодійні засоби. Класифікація. Особливості фармакокінетики, ознаки токсичної дії, лікування отруєнь. 

6. Протиепілептичні засоби. Механізм дії, побічні ефекти, ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

7. Протипаркінсонічні засоби. Механізм дії, побічні ефекти, ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

8. Етиловий спирт. Особливості фармакокінетики та фармакодинаміки. Ознаки токсичної дії. Лікування гострого та хронічного отруєння. 

9. Наркотичні анальгетики. Механізм дії. Показання і протипоказання до застосування. Гостра інтоксикація. Лікування. Ознаки хронічного отруєння, лікування. 

10. Ненаркотичні анальгетики. Механізм дії. Фармакологічні ефекти. 

11. Нейролептики. Фармакологічні і побічні ефекти. Застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. Поняття про нейролептанальгезію. 

12. Транквілізатори. Фармакологічні і побічні ефекти. Застосування, ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

13. Седативні засоби. Фармакологічні і побічні ефекти. Застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

14. Антидепресанти. Фармакологічні і побічні ефекти. Застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

15. Психомоторні стимулятори. Фармакологічні та побічні ефекти. Застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь, клінічні рекомендації. 

16. Аналептики. Фармакологічні та побічні ефекти. Застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

17. Ноотропні засоби. Фармакологічні та побічні ефекти. 

18. Застосування. Місцевоанестезувальні засоби. Механізм дії. Застосування, ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

19. В’яжучі засоби. Застосування, побічні ефекти. 

20. Обволікувальні засоби, застосування. 

21. Адсорбувальні засоби, їх застосування. 

22. Подразнювальні засоби. Застосування. 

23. М-, Н-холіноміметики, їх застосування. 

24. Антихолінестеразні речовини. Реактиватори холінестерази. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

25. Гангліоблокатори. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

26. Міорелалаксанти. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

27. М-,Н-холіноблокатори. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

28. α-, ß-адреноміметики. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

29. α-адреноблокатори. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

30. ß-адреноблокатори. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

31. Спазмолітики. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

32. Стимулятори дихання. Порівняльна характеристика. 

33. Протикашльові засоби. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

34. Відхаркувальні засоби. Секретомоторні та муколітичні. Класифікація. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

35. Бронхолітичні засоби. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

36. Засоби, що використовуються при набряку легень. Механізм дії окремих препаратів. 

37. Серцеві глікозиди. Механізм дії. Показання та протипоказання до застосування. Синдроми інтоксикації, їх профілактика та лікування. 

38. Неглікозидні кардіотонічні засоби. Показання та протипоказання до застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

39. Протиаритмічні засоби. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання і протипоказання до застосування. Ознаки токсичної дії. Невідкладна допомога в разі зупинки серця. Лікування отруєнь. 

40. Антиангінальні засоби. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

41. Засоби, що поліпшують мозковий кровообіг. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

42. Антигіпертензивні засоби. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

43. Клінічна фармакологія засобів гіпохолестеринемічної і гіполіпопротеїнемічної дії. 

44. Ангіопротекторні засоби. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

45. Засоби, які впливають на апетит. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

46. Ферментні препарати, що поліпшують процеси травлення. 

47. Засоби, що впливають на тонус і моторику органів травлення. 

48. Антацидні засоби. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

49. Противиразкові засоби. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

50. Блювотні та протиблювотні засоби. 

51. Проносні засоби. Класифікація. Механізм дії. Показання та протипоказання до застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. Клінічні рекомендації. 

52. Жовчогінні засоби. Холеретики. Холекінетики. Гепатопротектори. Холелітоліки. Основні напрями фармакотерапії захворювань печінки і жовчних шляхів. 

53. Засоби, які використовують при порушенні екскреторної функції підшлункової залози. Фармакотерапія хронічної фази панкреатиту та у фазі загострення. 

54. Засоби, що використовуються при залізодефіцитних анеміях. 

55. Стимулятори лейкопоезу. 

56. Гемостатики: загальної дії, місцевої дії і рослинного походження. 

57. Антикоагулянти прямої та непрямої дії. Механізм дії. Фармакокінетика. Показання до застосування. 

58. Фібринолітичні засоби. Механізм дії. Фармакокінетика. Показання до застосування. 

59. Антиагреганти. Механізм дії. Фармакокінетика. Показання до застосування. 

60. Засоби, що впливають на тромбоутворення. Механізм дії. Фармакокінетика. Показання до застосування. 

61. Клінічна фармакологія засобів, що впливають на міометрій. 

62. Гормональної препарати передньої, середньої та задньої часток гіпофізу. 

63. Препарати щитоподібної і прещитоподібних залоз. Механізм дії. Показання до застосування. 

64. Інсуліни. Пероральні антидіабетичні засоби. Механізм дії. Показання до застосування. 

65. Глюкокортикоїди. Механізм дії. Показання до застосування. 

66. Мінералокортикоїди. Механізм дії. Показання до застосування. 

67. Естрогенні препарати стероїдної та нестероїдної будови. Антиестрогенний препарат. Механізм дії. Показання до застосування. 

68. Гестагенні препарати та їх аналоги. Механізм дії. Показання до застосування. 

69. Препарати чоловічих статевих гормонів та їх синтетичні аналоги. Механізм дії. Показання до застосування. 

70. Вітамінні препарати та речовини з вітамінною активністю. Полівітамінні препарати. Механізм дії окремих препаратів. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. Ознаки токсичної дії вітаміну D. Лікування отруєнь. 

71. Протиалергійні засоби. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання і протипоказання до застосування. 

72. Протизапальні засоби стероїдної і нестероїдної будови. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання і протипоказання до застосування 

73. Препарати, що коригують процеси імунітету. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання і протипоказання до застосування. 

74. Антисептичні та дезінфекційні засоби. Класифікація. Механізм дії кожної групи речовин. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

75. Антибіотики групи пеніциліну. Напівсинтетичні пеніциліни. Механізм дії. Особливості фармакокінетики. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

76. Цефалоспорини. Механізм дії. Особливості фармакокінетики. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

77. Аміноглікозиди. Механізм дії. Особливості фармакокінетики. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

78. Макроліди. Механізм дії. Особливості фармакокінетики. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

79. Тетрацикліни. Механізм дії. Особливості фармакокінетики. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. Ознаки токсичної дії. Лікування отруєнь. 

80. Хлорамфеніколи. Механізм дії. Особливості фармакокінетики. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

81. Сульфаніламідні препарати короткої, середньої, тривалої і дуже тривалої дії. Комбіновані препарати. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

82. Противірусні засоби для системного та зовнішнього застосування. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

83. Антигельмінтні засоби. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

84. Протигрибкові засоби. Механізм дії. Фармакологічні та побічні ефекти. Показання та протипоказання до застосування. 

85. Фармакотерапія невідкладних станів при гострих інтоксикаціях ліками та отрутами. Антидоти, сорбенти, комплексони. Характеристика засобів невідкладної допомоги при гострих медикаментозних отруєннях.

Перелік практичних  навичок

1. Виписувати рецепти на найбільш вживані медикаментозні препарати.


2. Оформляти вимоги на медикаментозні засоби для лікувально-профілактичних закладів.

3. Вміти розраховувати дози і концентрації ліків.

4. Вміти працювати з медикаментозними препаратами і анотаціями та довідниковою літературою.

5. Вміти розв'язувати фармакологічні та ситуаційні задачі за професійним напрямком.

6. Вміти проводити аналіз терапевтичних ефектів та побічних реакцій.

7. Вміти аналізувати токсичну, тератогенну, ембріотоксичну та мутагенну дію медикаментозних препаратів.

8. Класифікувати лікарські препарати за основними фармакологічними групами.

9. Знати основні питання фармакокінетики і фармакодинаміки медикаментозних препаратів.

10. Знати покази і протипокази до застосування окремих препаратів. Знати правила обліку і безпечного зберігання сильнодіючих, отруйних і наркотичних речовин, а також рецептурних бланків.

11. Вміти вибрати із наявних препаратів в оригінальній упаковці найбільш доцільний лікарський засіб при:

− нападі бронхіальної астми;

− гострій гіпотонії

− гіпертонічній кризі;

− нападі стенокардії;

− гострій серцевій недостатності;

− кишковій, нирковій кольці;

− печії, закрепах;

− набряках;

− безсонні;

− емоційному збудженні;

− судомному синдромі;

− гіперглікемічній комі;

− гіпоглікемічній комі;

− травматичному шоці;

− анафілактичному шоці, набряку Квінке.

Тестовий контроль знань